Pandemia nie wydłużyła zgód na dłuższą pracę niepełnosprawnych
Przepisy tarczy antykryzysowej nie przedłużyły ważności zaświadczeń lekarskich pozwalających osobom niepełnosprawnym pracować powyżej ustawowych norm za zgodą lekarza.
Oznacza to, że jeśli takie zaświadczenie straciło ważność, wobec pracownika trzeba stosować ograniczenia dotyczące norm czasu pracy dla osób niepełnosprawnych. Chyba że postara się on o nową zgodę od lekarza na ich niestosowanie.
Przedłużenie ważności orzeczeń
Zgodnie z art. 15h ust. 1 pkt 1 i 2 tzw. tarczy antykryzysowej (ustawa z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych; tekst jedn. DzU z 2020 r., poz. 1842 ze zm.), orzeczenie o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności, wydane na czas określony na podstawie ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, którego ważność:
∑ upłynęła w terminie do 90 dni przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, pod warunkiem złożenia w tym terminie kolejnego wniosku o wydanie orzeczenia – zachowuje ważność...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta